Mahmut BİLGEN (07.05.2012 - 27.06.2014) 27.06.1949 tarihinde Mardin’de doğmuştur. Ziya Gökalp Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1971 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Erzincan’da yedek subay olarak yapmıştır. İstanbul hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Bilgen; sırasıyla Mutki Cumhuriyet Savcılığı, Koyulhisar, Boğazlıyan, Milas ve Bursa Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur. 19.07.2004 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mahmut Bilgen, Yargıtay Yirmiüçüncü Hukuk Dairesi Başkanı iken Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 07.05.2012 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanvekilliği’ne (Hukuk) seçilmiş olup halen bu görevini sürdürmektedir. İngilizce bilen Bilgen’in, “Faiz Hukuku ve Munzam Zarar”, “İflas”, “İflasın Ertelenmesi, Konkordato, Sıra Cetveli”, “Özel Hukukta Zamanaşımı”, “Hukuk Yargılamasında Islah”,
Devamını Oku


Abdülkadir İLHAN (12.11.2012 - 01.06.2016) 01.06.1951 tarihinde Bayburt’ta doğmuştur. Bayburt Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1980 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Gebze’de yedek subay olarak yapmıştır. Trabzon hâkim adayı olarak mesleğe başlayan İlhan; sırasıyla Konya, Bozova, Doğubeyazıt Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Bakanlığı Tetkik Hâkimliği, Antalya Başsavcıvekilliği, Çanakkale, Pendik Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunmuştur. 25.07.2005 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Abdülkadir İlhan, Yargıtay Üçüncü Ceza Dairesi Üyesi iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 12.11.2012 tarihinde Birinci Başkanvekilliği’ne (Ceza) seçilmiş olup,  01.06.2016 tarihine kadar Birinci Başkanvekilliği görevini sürd
Devamını Oku



1. Hukuk Dairesi Kuruluş Tarihi: 10.05.1926 ADI SOYADI TARİH Ali Seçkin TOGAY 2017- Hacı Hüseyin ÜNALDI 2013-2017 M.Yüksel AYDIN 2007-2013 Orhan UZGÖREN 2002-2007 Eraslan ÖZKAYA 1994-2002 Y.İsmet DİMİCİ 1990-1994 İ.Zekai ÖZDİL 1986-1990 Ahmet COŞAR 1979-1986 Hasan Sabri TIRPAN 1966-1979 Kamil TEPECİ 1959-1966 Suat BERTAN 1953-1959 İrfan ELGİN 1951-1953 Şefkati ÖZKUTLU 1947-1951 Galip KARAYALÇIN 1946-1947 Cevat Abdürrahim GÜCÜN 1932-1946 İsmail Vehbi KURAL 1925-1932 Ömer Lütfü Bey 1923-1925 2. Hukuk Dairesi Kuruluş Tarihi: 10.05.1926 ADI SOYADI TARİH Ömer Uğur GENÇCAN 2015- Necdet GÜRBÜZTÜRK 2007-20
Devamını Oku

Yargıtay Hakkında
YARGITAY HAKKINDA
Kurumsal Kimlik Rehberi
Kurumsal Kimlik
Haber Arşivi
Haber Arşivi
Duyuru Arşivi
Duyuru Arşivi
eposta
E-Posta
Uluslararası Belgeler
Uluslararası Belgeler
Yargıtay Web&Grafik Tasarım