Onursal Birinci Başkanlar

Ali ALKAN (07.05.2012 - 09.02.2015)

09.02.1950 tarihinde Kızılcahamam’da doğmuştur. Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1973 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Antalya’da yedek subay olarak yapmıştır.
Ankara hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Alkan; sırasıyla Pervari, Çayıralan, Haymana Hâkimliği, Ankara Ticaret Mahkemesi Üyeliği ve Başkanlığı ile Ankara Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.
26.05.1997 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Ali Alkan, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 14.09.2009 tarihinde Yargıtay Onüçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığı’na seçilmiştir; bu görevini sürdürürken 07.05.2012 tarihinde de Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca Yargıtay Birinci Başkanlığı’na seçilmiş olup , bu görevde iken 09.02.2015 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.
Evli ve bir çocuk babasıdır.

A. Nazım KAYNAK (02.06.2011 - 05.05.2012)

05.05.1947 tarihinde Afşin’de doğmuştur. Kahramanmaraş Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1970 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Kartal/Maltepe’de yedek subay olarak yapmıştır.
Elbistan hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Kaynak; sırasıyla Tutak, Göynük, Yerköy Hâkimliği ve Yargıtay Tetkik Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur.
28.05.1996 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen A. Nazım Kaynak, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 19.02.2009 tarihinde Yargıtay Altıncı Hukuk Dairesi Başkanlığı’na seçilmiştir; bu görevini sürdürürken 02.06.2011 tarihinde de Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca Yargıtay Birinci Başkanlığı’na seçilmiş olup , bu görevde iken 05.05.2012 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.
“Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 10 Yıllık Emsal Kararları” adlı ortak eseri bulunan Kaynak, evli ve iki çocuk babasıdır.

Hasan GERÇEKER (06.02.2008 - 01.06.2011)

01.06.1946 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Ankara'da Turgut Reis İlkokulu, Cebeci Ortaokulu ve Ankara Gazi Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1970 yılında mezun olmuş ve askerliğini İstanbul Hadımköy'de 1.nci Zırhlı Tümen Komutanlığında yedek subay olarak tamamlamıştır.
Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Gerçeker; sırasıyla Doğubayazıt, Pazaryeri, Aksaray Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Askeri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Yardımcılığı ve Yargıtay 7. Ceza Dairesi Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunmuştur.
20.01.1995 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen ve 9. Ceza Dairesinde görev alan Hasan Gerçeker, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 21.01.2002 tarihinde ilk kez, 23.01.2006 tarihinde ikinci kez Yargıtay Dokuzuncu Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiş, bu görevini sürdürmekte iken 06.02.2008 tarihinde de Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca, Yargıtay Birinci Başkanlığı'na seçilmiş ve 06.02.2008 tarihinde görevine başlamıştır. 01.06.2011 tarihinde ise yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.
Yorumlu-Uygulamalı Türk Ceza Kanunu adlı 2 cilt eseri yayımlanmış olan Hasan Gerçeker, evli ve bir çocuk babasıdır.

Osman ARSLAN
(02.12.2004-20.12.2007)

21.12.1942 tarihinde Kalecik'te doğmuştur. Kırıkkale Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1964 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Vize'de yedek subay olarak yapmıştır.
Keskin hakim adayı olarak mesleğe başlayan Arslan, sırasıyla Göksün, Osmancık, Şanlıurfa, Düzce ve Ankara Hakimliği görevlerinde bulunmuştur.
23.6.1987 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Osman Arslan, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 18.1.1994 tarihinde ilk kez, 3.2.1998 tarihinde ikinci kez, 4.2.2002 tarihinde üçüncü kez Yargıtay Onaltıncı Hukuk Dairesi Başkanlığına, bu görevini sürdürürken 02.12.2004 tarihinde de Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca, Yargıtay Birinci Başkanlığı'na seçilmiş olup, bu görevde iken 21.12.2007 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır. Fransızca bilen Arslan, evli ve üç çocuk babasıdır.

Eraslan ÖZKAYA (19.06.2002-01.12.2004)

1939 yılında Hacıbektaş'ta doğmuştur. Ankara Gazi Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1962 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Hadimköy'de yedek subay olarak yapmıştır.
Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Özkaya ; sırasıyla Hınıs Cumhuriyet Savcılığı, Tuzluca ve Pazarcık Hakim Yardımcılığı, Pazarcık ve Haymana Hukuk Hakimliği, Ankara Tapulama, Sulh Hukuk ve Asliye Hukuk Hakimliği görevlerinde bulunmuştur.
27.5.1986 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Eraslan Özkaya, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 15.9.1994 tarihinde ilk kez, 22.9.1998 tarihinde ikinci kez Yargıtay Birinci Hukuk Dairesi Başkanlığına; bu görevini sürdürürken 19.6.2002 tarihinde de Büyük Genel Kurulca Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmiş olup, bu görevde iken 01.12.2004 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.
Fransızca bilen Özkaya' nın “Muvazaa Davaları” , “İmar Hukuku ve Mevzuatı”, “Vekalet Sözleşmesi ve Kötüye Kullanılması ”, “İnançlı İşlem ve Muvazaa Davaları” , “Hata, Hile, İkrah Davaları” , “Gabin Davaları” adlı eserleri ve mesleki konularda yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Sami SELÇUK (07.07.1999-15.06.2002)

Sami Selçuk, 1937 tarihinde Konya-Taşkent'te doğmuştur. 1955'te Konya Lisesini, 1959'da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiş; askerliğini Merzifon'da yedek subay olarak yapmıştır.
Ankara yargıç adayı olarak mesleğe başlayan Selçuk, sırasıyla, Sütçüler, Akşehir, Yenice ve 1972'den sonra Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulunmuştur.
21.09.1982 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Sami Selçuk, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca, 10.07.1990 tarihinde ilk kez, 13.07.1994 tarihinde ikinci kez, 13.07.1998 tarihinde üçüncü kez Yargıtay Dördüncü Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiştir.
Fransızca ve İtalyanca bilen Selçuk, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde doktora yapmış, 1986'da Doçent, 2006'da Profesör olmuştur. "Dolandırıcılık" (İstanbul, 1982 ), "Dolandırıcılık Cürmünün Kimi Suçlardan Ayrımı" (Ankara, 1986 ), "Temsili ve Katılımcı Demokrasinin Kökeni", (İstanbul, 1987 ), "Çürütmeler", (İstanbul, 1990 ), "Önce Dil", (Ankara, 1993, İstanbul, 2009 ), "Çek Suçları", (Ankara, 1993 ), "Laiklik", (İstanbul, 1994 ), "Zorba Devletten Hukukun Üstünlüğüne", (Ankara, 1998 ), "Demokrasiye Doğru", (Ankara, 1999 ), "Konuşma", (Ankara, 1999 ), "Özlenen Demokratik Türkiye", (Ankara, 2000 ), "Longing for Demokracy", (Ankara,2000 ), "Türkiye'nin Demokratik Dönüşümü", (Ankara, 2001 ), "Özlenen Hukuk/Yaşayan Hukuk", (Ankara, 2002 ), "Beccaria'nın İnsanlığa Mesajı", (Ankara, 2004 ), "Bağımsız Yargı/Özgür Düşünce", (Ankara, 2007 ), "2007'nin Hukuk Olayı/Anayasa Mahkemesinin 367 Kararı", (Ankara, 2008 ), "Kısıtlı Demokrasi/Sancılı Hukuk", (İstanbul, 2009 ), "Batıgil Demokrasinin ve Hukukun Doğugil Serüveninden Kesitler", (İstanbul, 2009 ), "Adalet ve Yaşayan Hukuk", (Ankara, 2009 ), Demokratik Yönetim/Özgür Birey, (Ankara, 2010) adlı yapıtları ve Cesare Beccaria'dan "Suçlar ve Cezalar Hakkında", (Ankara, 2004 ), André Gide'den "Cinayet Mahkemesi Anıları", (Ankara, 2005 ), Filippo Gramatica'dan "Toplumsal Savunma İlkeleri", (Ankara, 2005) adlı çevirileri; Varlık, Türk Dili, Adam Sanat, Türkiye Günlüğü, Yeni Türkiye ve Revue pénitentitiare et de droit pénal (Paris ), Revue de science criminelle et de droit pénal comparé, Revue de droit pénal et de criminologie (Bruxelles ), Archivio penale (Milano ), Cuadernos de politíca criminal (Madrid) gibi yerli ve yabancı dergiler ile günlük basında yayımlanmış Türkçe ve yabancı dilde; hukuk, dil, laiklik ve Atatürkçülük ve çeşitli konularda makale ve denemeleri vardır.
Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 07.07.1999 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilen ve bu görevden 15.06.2002 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

Mehmet UYGUN (11.07.1997-01.07.1999)

1934 yılında Gaziantep'de doğmuştur. Gaziantep Lisesini bitirmiş ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1959 yılında mezun olduktan sonra, Gaziantep Hakim Adayı olarak mesleğe başlayan Uygun, sırasıyla; Uludere Cumhuriyet Savcılığı, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Asistanlığı, Oğuzeli Hakimliği, Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Üyeliği ve Gaziantep Ceza Hakimliği ile Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.
Fransızca bilen, “İdare Hukukunda Tasarruflar” ve “Ceza Genel Kurulu Kararları I,II,III” adlı yayınlanmış eserleri bulunan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Lisans Semineri yapan, 25.01.1979 tarihinde Yargtay Üyeliğine seçilerek Dokuzuncu Ceza Dairesi Üyeliği görevinde bulunan Mehmet Uygun, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 02.07.1986 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine, bu görevini sürdürürken 11.07.1997 tarihinde de Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilerek, 01.07.1999 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

Müfit UTKU (05.07.1993-07.07.1997)

03.08.1932'de Mardin'de doğmuştur. Diyarbakır Lisesi'ni bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1957'de mezun olmuştur. Askerliğini İzmir-Bornova'da Yedek Subay olarak yaptıktan sonra, Mardin Hakim adayı olarak 1958'de mesleğe başlayan Utku, daha sonra sırasıyla; Kale Hakimliği ile Çamlıdere C. Savcılığı ve Yargıtay C.Savcılığı görevlerinde bulunmuştur. 1977'de Yargıtay Üyeliğine, 1986 yılında da 7.Ceza Dairesi Başkanlığına seçilen Utku, Yargıtay Büyük Kurulu'nca 5.7.1993 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmiş bu görevde yasal yaş sınırından emekli olduğu tarih olan 7.7.1997 yılına kadar bulunmuştur.

İsmet OCAKÇIOĞLU (04.07.1989-05.07.1993)

1930 yılında Darende'de doğmuştur. İlk ve orta okulu Tokat'ta okumuş, Konya Lisesi'ni bitirmiştir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1952 yılı Haziran döneminde mezun olduktan sonra aynı yıl Fransa'ya giderek Kamu Hukuku dalında doktora çalışmalarına başlamış ve 1955 senesinde Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Hukuk Doktoru Ünvanını almıştır.
Askerliğini, yedek subay olarak Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı Protokol Şubesi'nde yaptıktan sonra, 1957 yılında hâkimlik stajına başlayan ve stajını Yargıtay Dördüncü Hukuk Dairesi'nde tamamlayan Ocakçıoğlu, Ankara Hâkim Yardımcısı olarak mesleğe başlamış ve sırasıyla; Yargıtay Dördüncü Hukuk Dairesi Raportörlüğü, Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Adalet Bakanlığı Tetkik Hâkimliği ve Yargıtay Yetkili Üye Yardımcılığı ile Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü görevlerinde bulunmuştur.
16.9.1973 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Ocakçıoğlu, İkinci Hukuk Dairesi ve Birinci Başkanlık ile Dokuzuncu Hukuk Dairesi'nde Üye olarak çalıştıktan sonra, ilk kuruluşunda 1.6.1981 tarihinde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na Üye olarak atanmış ve 1.6.1985 gününe kadar bu görevini sürdürmüş, Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından 25.9.1984 günü Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine birinci kez, 3.10.1988 günü de aynı göreve ikinci kez seçilmiştir.
Fransızca bilen ve “La Neutralite de la Turquie” ile “Anayasa ve Anayasa Mahkemesi” adlı eserleri; Yargıtay Dergisi, Adalet Bakanlığı ile Ankara ve İstanbul Üniversiteleri Hukuk Fakültelerinin yayınlarında otuz dolaylarında inceleme ve çeviri yazıları yayınlanan ve Yargıtay Büyük Kurulu'nca 4.7.1989 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilen Dr. İsmet Ocakçıoğlu, bu görevde 5.7.1993 tarihine kadar bulunmuştur.

Ahmet COŞAR (1986-1989)

1924 yılında Çumra İlçesi'nin Akören Kasabası'nda doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1945 yılında bitirdikten sonra, 1948 Eylül'ünde Vezirköprü Hâkim Yardımcısı olarak mesleğe başlayan Coşar, daha sonra sırasıyla; Seydişehir Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı ile Konya Sulh Hâkimliği ve Konya Asliye Hukuk Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur.
18 Eylül 1967 günü Yargıtay üyeliğine seçilen ve çeşitli meslek dergileri ile günlük gazetelerde güncel konulu yazıları yayımlanan Ahmet Coşar, Birinci Hukuk Dairesi üyesi iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından aynı Dairenin Başkanlığına 14.9.1979 günü ilk kez, 22.9.1983 gününde de ikinci kez seçilmiştir.
Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından 11.11.1986 günü Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilen Ahmet Coşar, bu görevinden 1.7.1989 tarihinde yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmış ve 06.08.1998 tarihinde vefat etmiştir.

Nihat RENDA (1984-1986)

1921 yılında Yanya'da doğmuştur. Ankara Hukuk Fakültesini 1942 yılında bitirdikten sonra Nisan 1946 tarihinde Iğdır Hâkim Yardımcısı olarak mesleğe girmiş, sırasıyla Lüleburgaz Ceza Hâkimliği, Yüksek Hâkimler Kurulu Raportörlüğünde bulunmuştur. 21 Aralık 1964 tarihinde Yargıtay Üyeliğine ve 1984 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilen Nihat Renda, bu görevinden 01.12.1986 tarihinde yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

Derviş TURHAN (1980-1984)

1919 yılında Mardin'de doğmuştur. Ankara Hukuk Fakültesini 1942 yılında bitirdikten sonra, 16 Ağustos 1945 tarihinde Artvin C.Savcı Yardımcısı olarak mesleğe girmiş, sırasıyla Çemişgezek Hâkimliği, Simâv ve Eskişehir Hukuk Hakimliklerinde bulunmuştur. 28 Ekim 1963 tarihinde Yargıtay Üyeliğine, 7.6.1973 tarihinde de Yargıtay 13.Hukuk Dairesi Başkanlığına seçilmiştir. 13.Hukuk Dairesi Başkanı iken ek görev olarak Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı görevinide yapmıştır. 15 Eylül 1980 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilen M.Derviş Turhan, 3 Ağustos 1984 tarihinde yaş sınırı nedeniyle bu görevinden emekliye ayrılmıştır.

Cevdet MENTEŞ (1972-1980)

1915 yılında Bitlis'te doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesi'ni 1934 senesinde bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girmiş ve buradan da 1937 yılında mezun olmuştur.
Meslek hayatına 1 Kasım 1938 tarihinde başlayan Cevdet Menteş, sırasıyla; Torbalı, Salihli ve Aydın C.Savcılıkları ile İzmir Asliye Ceza Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur.
28 Şubat 1958'de Yargıtay Üyeliğine seçildikten sonra, Yedinci Ceza Dairesi Başkanlığı görevini 27 Ekim 1967'den 13 Eylül 1972'ye kadar sürdüren Cevdet Menteş, 13 Eylül 1972 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmiştir.
Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca ikinci kez Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilen Cevdet Menteş, 13.7.1980 günü yasal yaş sınırı nedeniyle bu görevinden emekliye ayrılmıştır.
Emekli olduktan sonra, Kontenjan Senatörlüğüne seçilmiş ve bu görevde bir süre bulunduktan sonra da Türkiye Cumhuriyeti'nin 44.Hükümeti'nde Adalet Bakanı olarak görev almıştır.
Cevdet Menteş'in “Kaçakçılık Mevzuatı ve Tatbikatı”, “Türk Parasının Kıymetini Koruma (Kambiyo)” ve “Vergi Kaçakçılığı Mevzuatı” ile “Özel Cezalı Kanunlar”adlı yayınlanmış eserleri vardır.
Cevdet Menteş 14.10.2002 tarihinde vefat etmiştir.

Ferruh ADALI (1969-1972)

1908 yılında İstanbul'da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1929 senesinde bitirdikten sonra mesleğe Bolu âza Mülâzımı olarak 1929'da başlayan Ferruh Adalı, sırasıyla; Manisa Sulh Hâkimliği, Muğla C.Savcı Yardımcılığı, İzmir Sulh Hakimliği, İzmir C.Savcı Başyardımcılığı, İzmir ve Ankara Asliye Ceza Hâkimlikleri ile İzmir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.
1953 tarihinde Yargıtay Üyeliğine atanan Adalı, bir ara Yüksek Adalet Divan Üyeliği görevinde de bulunmuştur. Yargıtay Dördüncü Ceza Dairesi Başkanı iken, 1969 yılında Yargıtay Birinci Başkanlığına atanan Ferruh Adalı, bu görevinden yaş sınırı nedeniyle 24.6.1972 günü emekliye ayrılmıştır.

İmran ÖKTEM (1966-1969)

İmran Öktem, 1904 yılında İstanbul'da doğmuştur. Babası, meyve kabzımallarından Ürgüplü Süleyman Abdi Efendi, annesi ise Fatımatüzzöhra (Fatma Zehra) hanımdır. Nüfusta yazılı olduğu yer, İstanbul Sekbanbaşı İbrahim Ağa Mahallesi, Kırkçeşme Caddesi, 41 sayılı evdir. 1912 doğumlu Zekiye Ferhunda Hanımla evlenmiştir. İki kızı vardır. Kitap ve pul meraklısı olan Öktem, Fransızca bilirdi.
İmran Öktem, ilk ve orta öğrenimini yaptıktan sonra 1924'te Kabataş Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Darilfünunu Hukuk Şubesinden 1927 yılında pekiyi derecede diploma aldı. Göksun Cumhuriyet Savcılığına atanmış ise de bu yere gidemediğinden 2000 kuruş aylıkla Sinop Aza Mülâzimi (Üye yardımcısı) olarak görevlendirilmiş ve böylece 30 Haziran 1928'de eylemli olarak mesleğe girmiştir. Bundan sonra sırasıyla, 1930'da Sarıkamış Yargıçlığına, 1933'te Uzun Köprü Hukuk Yargıçlığına 1936'da Ankara Ticaret Mahkemesi Üyeliğine, 1942'de Ankara Hukuk Yargıçlığına, 1948'de Ticaret Mahkemesi Başkanlığına atanmıştır. 16 Haziran 1949'da birinci sınıfa ayrılmasından kısa bir süre sonra Yargıtay Üyeliğine seçilmesi üzerine 29 Ağustos 1949'da buradaki görevine başlamıştır. 11 Ekim 1952'de Yargıtay İkinci Başkanlığına, 1 Mart 1966'da ise Recai Seçkin'den boşalan Yargıtay Birinci Başkanlığına yükselmiştir.
Mesleğiyle ilgili yedi kitap ve birçok yazılar yayımlanmıştır. Kitapları şunlardır:
1) Medeni Kanunumuza göre Hak ve Borçlarımız (1934, Edirne).
2) Bina Sahibinin Hak ve Mesuliyeti (1938, Ankara).
3) Hukuk Mahkemesinde Hak Nasıl Müdafaa Edilir? (1938, Ankara).
4) Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ve İçtihatlar (1940, Ankara).
5) Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ve İçtihatları Zeyl I (1941, Ankara).
6) Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ve İçtihatları Zeyl II (1942, İstanbul).
7) Kollektif Mülkiyetten: İştirak Halinde Mülkiyet (1946, İstanbul).
Bunlardan başka “Temyiz Mahkemesi Yedinci Hukuk Dairesi Emsal Kararları –1953-1956 ve Usul Hakkında Birçak Söz” adlı iki ciltlik derleme ve incelemesini İstanbul ve Ankara'da bastırdı.
Yargıtay Birinci Başkanı olarak görevini sürdürürken 1.5.1969 günü vefat etmiştir.

Dr. Ahmet Recai SEÇKİN (1960-1966)

20 Eylül 1911 yılında İstanbul'da doğmuştur. 1934'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni; 1936 senesinde Cenevre Hukuk Fakültesi'ni bitirmiş, hukuk doktorasını 1939 tarihinde tamamladıktan sonra Aralık 1941 yılında İstanbul Ticaret Mahkemesi Üye Yardımcısı olarak ilk meslek hayatına başlamıştır. Daha sonra İstanbul icra Hâkim Yardımcısı, İzmir Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanı olarak görevini sürdüren Seçkin, 11 Haziran 1952 günü Yargıtay Üyeliğine atanmıştır.
Yargıtay Ticaret (11. Hukuk) Dairesi'nde Üye olarak çalışan Dr. Ahmet Recai Seçkin, 31 Ekim 1956'da Dördüncü Hukuk Dairesi Başkanlığı'na getirilmiş, 14 Haziran 1960 yılında da Yargıtay Birinci Başkanlığına atanmıştır. 1966 yılında Yargıtay'ca Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilen Dr. Ahmet Recai Seçkin, bu görevde altı yıl kaldıktan sonra 16 Ekim 1972 Pazartesi günü vefat etmiştir.

Münir AKYÜREK (1956-1959)

1889 yılında Aydın'da doğmuştur. İstanbul Hukuk Fakültesini 1914 yılında bitirdikten sonra, Mayıs 1924 tarihinde Salihli Asliye Mahkemesi Başkanı olarak mesleğe girmiş, daha sonra İstanbul ve Ankara'da, Hukuk ve Ticaret Mahkemelerinde üye ve başkan olarak bulunmuş, İstanbul Ticaret Mahkemesi Başkanı iken 22 Ağustos 1940 tarihinde Yargıtay üyeliğine atanmıştır.
14 Haziran 1950'de Yargıtay İkinci Başkanlığına, 12 Ekim 1956 tarihinde de Yargıtay Birinci Başkanlığına getirilmiştir. Emekliye ayrıldığı, 13 Temmuz 1959'a kadar bu görevde kalmıştır.

Bedrettin KÖKER (1953-1956)

1897 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Siyasal ve İktisadi Bilimler Fakültesi'nde okumuş, Hukuk Fakültesi'ni 1922 de bitirmiştir. Aralık 1922 tarihinde İznik Savcısı olarak mesleğe başlayan Mehmet Bedrettin Köker, sırasıyla; Tavşanlı ve Kütahya'da Savcılık ile Hâkimlik yapmış; Adalet Müfettişliği, Yargıtay Raportörlüğü, Cumhuriyet Başsavcı Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.
Adalet Başmüfettişi iken 22.8.1940 tarihinde Yargıtay Üyeline atanan Köker, bu görevde bulunduğu sırada 26 Mart 1943 yılında Adalet Bakanlığı Müsteşarlığına getirilmiştir. 16 Kasım 1946 tarihinde ikinci kez Yargıtay Üyeliğine atanan Mehmet Bedrettin Köker 15 Mayıs 1952'de Yargıtay Yedinci Hukuk Dairesi Başkanlığına; 28 Ağustos 1953'de de Yargıtay Birinci Başkanlığına atanmıştır.
12 Haziran 1956 günü Yargıtay Birinci Başkanlığı görevinden emekliye ayrılan Mehmet Bedrettin Köker, İstanbul ve Ankara'da avukatlık yaptıktan sonra 18 Temmuz 1978'de vefat etmiştir.

Selim Nafiz AKYOLLU (1952-1953)

İstanbul 1888 doğumlu Selim Nafiz Akyollu, 1909'da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra, 31 Ağustos 1909 yılında İskenderun Bidayet Mahkemesi Savcı Yardımcısı olarak mesleğe girmiş, sırasıyla; Adana, Çerkeş, Babaeski, Araç, Karaman ve Antalya gibi yurt köşelerinde Savcı ve Hâkim olarak görev yaptıktan sonra Adalet Müfettişliğine atanmıştır.
1927 yılı Ekim ayında aynı Bakanlığın Teftiş Kurulu Başkanlığına getirilmiş, 29 Temmuz 1931 tarihinde ise Yargıtay Üyeliğine atanmıştır. Yargıtay Üyesi iken, 7 Haziran 1939 günü Adalet Bakanlığı Müsteşarı, 26 Mart 1943'de de Yargıtay İkinci Başkanı olmuş, 22 Eylül 1952 tarihinde de Yargıtay Birinci Başkanlığına atanmıştır.
17 Temmuz 1953 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığı görevinden emekliye ayrılan Selim Nafiz Akyollu, 24 Ocak 1967 günü vefat etmiştir.

Fevzi BOZER (1950-1952)

İbradı 1887 doğumlu Mustafa Fevzi Bozer, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1910 yılında bitirdikten sonra, Kasım 1910 tarihinde Adana İstinaf Mahkemesi Aza Mülâzımı olarak mesleğe başlamış, bu mesleğini; Erbil, Gazze, Bağdat, Kerbelâ, Suriye, Trablus, Şam, Konya, Urfa, Diyarbakır, Antep ve Adana'da Hâkim ve Savcı olarak sürdürmüştür.
Bir ara Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü görevinde de bulunan Mustafa Fevzi Bozer, 5 Eylül 1926'da Yargıtay Üyeliğine; 11 Ocak 1934'de Yargıtay İkinci Başkanlığına getirilmiş; 5 Haziran 1950 tarihinde de Yargıtay Birinci Başkanlığına atanmıştır. Bozer, rahatsızlığı yüzünden meslek hayatının son günlerinde rapor almak zorunda kalmıştır.
13 Temmuz 1952 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığı görevinden emekliye ayrılan Mustafa Fevzi Bozer, 1953 yılının Eylül ayında İstanbul'da vefat etmiştir. Vasiyeti üzerine, cenazesi Ankara'ya getirilerek 6 Eylül 1953 günü, yeni 1.Başkan atanmış olan Bedri Köker'in ilk adli yılı açış söylevinden sonra Yargıtay Başkan ve Üyelerinin katıldığı törenle Asrî mezarlığa gömülmüştür. Oğlu eski Ankara Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ali Bozer'in babası ile ilgili anılarını o günlerin Yargıtayını ve çalışanlarını anlatması bakımından tarihçe kapsamında değerlendirdik.

Halil İbrahim ÖZYÖRÜK (1943-1950)

14 Haziran 1884 yılında İzmir'de dünyaya gelen Halil İbrahim Özyörük, “İzmir İdâdîsi”ni bitirdikten sonra Denizli'nin Babadağ (o zamanki adıyla Kadıköyü) İlçesi'nde öğretmenlik yapmıştır. Yüksek tahsil yapmak üzere İstanbul'a gelen ve Tıp Fakültesi'ne kaydolan Özyörük, sınavla bu fakültenin ikinci sınıfına alınmış ancak, çalışarak okumak zorunda olduğundan buradan ayrılarak devam mecburiyeti yarım gün olan İstanbul Hukuk Fakültesi'ne girmiştir.
1902 Temmuzunda fakülteyi bitirdikten sonra, kısa bir süre Maliye Nezareti Kupon Kalemi'nde kâtip olarak çalışan ve Eylül 1909'da Selânik İli Kesendere İlçesi Savcı Yardımcısı olarak ilk meslek hayatına başlayan Özyörük, sırasıyla; Adana İstinaf Mahkemesi Savcılığı, Bitlis Adliye Müfettiş Yardımcılığı; Van Cinayet Mahkemesi ile Trabzon ve Bitlis Mahkemeleri Başkanlıkları görevlerinde bulunmuştur. İstanbul'un işgali üzerine Devlet memuriyetinden ayrılarak Trabzon'a dönmüş ve burada kısa bir süre avukatlık yapmıştır.
Milli Hükümet'in çağrısını kabul eden Özyörük, Yeni Adalet Bakanlığı'nda Müfettişlik yapmış, daha sonra da Başmüfettişliğe yükselmiştir. Aynı Kuruluşta Zat İşleri Genel Müdürlüğü ve Teftiş Kurulu Başkanlığı da yaptıktan sonra 5.9.1926 tarihinde Yargıtay Üyeliğine atanmış, 1928'de de Yargıtay İkinci Başkanlığına getirilmiştir.
Uzun zaman Yargıtay Birinci Ceza Dairesi Başkanı olarak görevini sürdürdükten sonra, 13 Temmuz 1943'de Yargıtay Birinci Başkanlığına atanmıştır. 22.05.1950 tarihine kadar bu görevi sürdüren Halil İbrahim Özyörük 65 yaşını doldurması nedeniyle 13.07.1949'da emekli olması gerekirken, 1683 sayılı yasanın 3360 sayılı kanunla değişik 3.maddesine göre çalışmasının bir yıl uzatılmasına Bakanlar Kurulunca karar verilmiştir. 1950 yılına kadar görevini sürdürmüştür. Yargıtay'daki görevi sırasında 1928'de kurulan Yüce Divan'a üye olarak katılmış, 1947 yılında kurulan Yüce Divan'da ise Başkanlık yapmıştır.
1943-1950 yılları arası Yargıtay Birinci Başkanlığı yapan Halil İbrahim Özyörük, 14 Mayıs 1950 Genel Seçimlerinde İzmir Milletvekili olarak Meclise girmiş, 1950 Hükümetinde Adalet; 1951'dekinde ise İçişleri Bakanlığı yapmıştır. İçişleri Bakanlığından bir süre sonra istifa ederek, Konya Milletvekilliği ve TBMM. Adalet Komisyonu Başkanı olarak görevini sürdüren Halil İbrahim Özyörük Şubat 1960'da vefat etmiştir. Ankara'da yapılan resmi törenden sonra İstanbul'da toprağa verilmiştir.

İhsan EZGÜ (1925-1943)

Mehmet İhsan Ezgü 1875 yılında İstanbul'da doğmuştur. Babası, Abana bucağı Düyunu Umumiye Memuru Mahmut Hamdi efendidir. Mülkiye ve Hukuk Mektebini bitirmiştir.
Devlet görevine 1894'de Maliye katipliği ile başlayan Ezgü sonrasında İstanbul İstinaf Mahkemesi Hukuk Dairesi yazıcılığı, İzmit Sancağı Bidayet Mahkemesi Ceza Dairesi Başkanı, Kosova ili Merkez Bidayet Mahkemesi Savcısı, Aydın ili İstinaf Ceza Dairesi Başkanlığı yapmıştır. 1914'de Aydın ili Hukuk ve Ticaret Dairesi Başkanı, 1915 tarihinde ise İstanbul İstinaf Mahkemesi Savcısı olarak atanmıştır. Sonrasında Asliye ceza işleri kısım başkanı, 1919'da ise İstinaf Mahkemesi Hukuk Dairesi Başkanı olmuştur. İstanbul Yargıtayı üyesiyken 1923'te Sivas Yargıtayı Hukuk Dairesi Başkanlığına atanmıştır. Sivas'daki Muvakkat Heyetinin kaldırılarak Eskişehir'de Yargıtay'ın kurulması ile Ceza Dairesi Başkanlığına getirilmiştir. Ezgü'ye 1.Başkanlık görevi ile Hukuk Dairesi Başkanlığı görevi 1925'te verilmiştir.
1.Başkanlıkta 1925-1943 yılları arasında tam 18 yıl kalmıştır. 1940 yılı 13 Temmuzunda 65 yaşını doldurması nedeniyle emekliye ayrılması gerekirken o zaman yürürlükte bulunan Emeklilik Yasasının (1683 sayılı Tekaüt Kanunu) verdiği yetkiye dayanılarak bilgi ve uzmanlığından yararlanılmak üzere, emeklilik işlemi, üç kez, Bakanlar kurulu kararı ile ertelenmiştir. En uzun süre görev yapan Yargıtay 1.Başkanıdır. 1952 de vefat etmiştir.

Ömer Lütfi SALMAN (1923-1925)

1864 yılında İstanbul'da doğmuştur. Babası Hakkı paşadır. Ömer Lütfü Bey, Fatih Askeri Rüştiyesinde okumuştur. Özel olarak Arapça ve Farsça öğrenmiştir. 1884 de Yargıtay Ceza Dairesi kaleminde aday olarak başladığı görevini, 1889'da Lâzikiye Sancağı Bidayet Mahkemesi Savcı Yardımcılığı, Konya Bidayet Mahkemesi Savcı Yardımcılığı ile sürdürmüş Beyrut Bidayet Mahkemesi Savcılığından sonra 1894'de Beyrut Ceza Dairesi Başkanlığı, Halep İstinaf Mahkemesi Savcılığı yapmıştır. Bir müddet görevden çekildikten sonra 1898'de Trabzon, bir yıl sonra Suriye İstinaf Savcılığına atanmıştır. 1906'da Tarablusgarp İstinaf Ceza Dairesi Başkanlığına, iki yıl sonra Ankara İstinaf Mahkemesi Başkanlığına, 1911'de Selanik Adliye Müdürlüğüne getirilmiştir. Üsküdar, Beyoğlu Bidayet Mahkemesi Savcılığından sonra İstanbul Bidayet Mahkemesi Birinci Başkanlığına daha sonra Üsküdar Bidayet 1.Başkanlığına atanmıştır. 1922'de Adliye Nezareti Müsteşarlığını yapan Ömer Lütfü bey aynı yıl İstanbul'daki Yargıtayın Hukuk Dairesi Başkanlığına (İstanbul ve Sivas'ta iki Yargıtayın varlığını sürdürdüğü dönem) atanmıştır. İstanbul'un Milli Hükümetinin egemenliği altına girmesi ile İstanbul'daki Yargıtayın ortadan kaldırılması nedeni ile görevinden ayrılmıştır.
29 Nisan 1923'de Sivas'daki Yargıtayın Ceza Dairesi Başkanlığına atanan Ömer Lütfü Bey, bu kez Sivas'taki Temyiz Heyetinin kaldırılması üzerine Eskişehir'de kurulan Temyiz Mahkemesinin 1923 yılında Birinci Başkanlığına ve Hukuk Dairesi Başkanlığına atanmış, 1925 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür.
26 Temmuz 1925 yılında 1.Başkanlık görevinin isteği dışında geri alınmasını, Yargıtay Hukuk Dairesi Başkanlığına atanmasını içine sindiremiyerek istifa etmiştir. 1934 yılında da vefat etmiştir.

Hasan FEHMİ (1920-1922)

1875 yılında Babadağı'nda doğan Hasan Fehmi Bey 1898'de istanbul Hukuk Mektebini bitirmiştir. Çorum, Niğde, Perşembe Savcı Yardımcılıkları görevlerinden sonra İzmir Bidayet Mahkemesi Başkanlığına atanmıştır. Sonrasında Halep İstinaf Savcılığı, Bursa İstinaf Mahkemesi Başkanlığı yapmıştır. İstanbul'daki Damat Ferit Hükümeti tarafından isteğine bakılmaksızın zorla Kastamonu'ya atanması nedeniyle hakimlikten çekilmiş, bir süre Bursa'da avukatlık yapmıştır. Bursa'dan 1920'de milletvekili seçilmiş ve bu görevini sürdürdüğü sırada Sivas Temyiz Heyeti Hukuk Dairesi Başkanlığına atanmıştır.
1921'de görevi Ceza Dairesi Başkanlığına çevrilmiştir. Kendisine 1.Başkanlık görevinin hangi tarihte verildiği konusunda kesin sonuç veren resmi nitelikte yazılı belge yoktur. Ancak 1921 tarihinde izin uzatım isteğini kapsayan telgrafı “Temyiz Reisi Evveli Hasan Fehmi” imzası ile göndermiştir.
Hasan Fehmi Bey 14 Kasım 1922' de Sivas Hükümet Konağında bulunan makam odasında vefat etmiştir.

Ahmet Cevdet Paşa (1868)

Osmanlı devlet adamı, tarihçi ve hukukçu. 12 ciltlik bir Osmanlı tarihi yazmış, Mecelle'nin hazırlanmasında önemli rol oynamıştır.
1822 – 1895 yılları arasında yaşamıştır. İlköğrenimini Lofça'da yaptı. 1839'da İstanbul'a gelerek Fatih'teki Papasoğlu Medresesi'ne girdi. Burada öğrenimim sürdürürken bir yandan da tarih, coğrafya, astronomi, matematik gibi alanlarda özel ders aldı ve Fransızca öğrendi. Medreseyi 1844'te bitirdikten sonra Premedi (bugün Arnavutluk'ta) kazası kadılığına atandı. 1845'te İstanbul ruüsu alarak müderris oldu. 1846'da Sadrazam Mustafa Reşid Paşa'nın yanında görevlendirildi. Bu tarihten paşanın öldüğü 1858'e değin hukuksal konularda danışmanlık yaptı. 1849'da, olağanüstü görevle Bükreş'te bulunan Fuad Efendi'nin (Paşa) yanma gönderildi. 1850'de Meclis-iMaarif üyeliğiyle birlikte Darülmuallimin müdürlüğüne atandı. 1851'de yeni kurulan Encümen-i Daniş üyeliğine getirildi. Bu kurul tarafından Osmanlı Deveti'nin 1774'ten sonraki tarihini yazmakla görevlendirildi. 1855'te vakanüvisliğe atandı. 1856'da Galata kadısı oldu. 1857'de Mekke payesi aldı.
Fransızca, Farsça öğrenmiş, bunun yanısıra matematik, felsefe, kozmoğrafya ve tabii ilimler üzerinde de çalışmış dönemin ünlü bir hukukçusudur. Kadılık, Divan-ı Ahkam-ı Adliye Reisliği yapmıştır.
“Mecelle-i Ahkam-ı Adliye” isimli hukuk metnini oluşturanların başında gelmiştir. Divan-ı Ahkam-ı Adliye Reisliği nazırlığı (bakanlığa) çevrilince ilk adalet bakanı olmuştur. Beş kez adalet bakanlığı, üç kez eğitim, iki kez evkaf, bir kez dahiliye, ticaret ve ziraat bakanlıklarında bulunmuştur. “Cevdet Tarihi” en önemli eseridir.


Yargıtay Hakkında
YARGITAY HAKKINDA
Misyon Vizyon
Misyon-Vizyon
Haber Arşivi
Haber Arşivi
Duyuru Arşivi
Duyuru Arşivi
eposta
E-Posta
Uluslararası Belgeler
Uluslararası Belgeler
Yargıtay Web&Grafik Tasarım