Onursal Birinci Başkanvekilleri (Ceza)

Abdülkadir İLHAN (12.11.2012 - 01.06.2016)

01.06.1951 tarihinde Bayburt’ta doğmuştur. Bayburt Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1980 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Gebze’de yedek subay olarak yapmıştır.
Trabzon hâkim adayı olarak mesleğe başlayan İlhan; sırasıyla Konya, Bozova, Doğubeyazıt Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Bakanlığı Tetkik Hâkimliği, Antalya Başsavcıvekilliği, Çanakkale, Pendik Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunmuştur.
25.07.2005 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Abdülkadir İlhan, Yargıtay Üçüncü Ceza Dairesi Üyesi iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 12.11.2012 tarihinde Birinci Başkanvekilliği’ne (Ceza) seçilmiş olup,  01.06.2016 tarihine kadar Birinci Başkanvekilliği görevini sürdürmüştür.
Almanca bilen İlhan, evli ve iki çocuk babasıdır.
 

İhsan AKÇİN (12.11.2008 - 12.11.2012)

01.04.1951 tarihinde Erzincan'da doğmuştur. Ankara Atatürk Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1972 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Polatlı'da yedek subay olarak yapmıştır.
Ankara hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Akçin, sırasıyla Narman, Şuhut Hâkimliği, Muş, Amasya Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Ankara Hâkimliği, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ve Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.
21.03.2000 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen İhsan AKÇİN, Beşinci Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 12.11.2008 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine (Ceza) seçilmiş olup, 12.11.2012 tarihine kadar Birinci Başkanvekilliği görevini sürdürmüştür.

Osman ŞİRİN (25.10.2004 - 05.11.2008)

05.11.1943 tarihinde doğmuştur. Trabzon Lisesini bitirmiş,  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1965 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Lüleburgaz’da yedek subay olarak yapmıştır.
Trabzon hakim adayı olarak mesleğe başlayan Şirin; sırasıyla Narman, İkizdere, Akçakoca Hakimliği, Bafra Ceza Hakimliği, Samsun Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İstanbul Basın Suçları Ceza Hakimliği ve İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.
15.08.1991 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Osman Şirin, Yargıtay Birinci Ceza Dairesi Üyesi iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 25.10.2004 tarihinde Birinci Başkanvekilliğine (Ceza) seçilmiştir. “Ceza Genel Kurulu Kararları Kapsamında Yeni Ceza Mevzuatı Yorumu” adlı ortak eseri vardır. Ayrıca; Pek çok yasa hazırlığında görev yapan, Yeni  Ceza Mevzuatının gerek hazırlanması ve gerekse değiştirilerek şekillendirilmesinde de etkin komisyon çalışmaları yürüten Şirin'in 'Yargı ve Yargıç Bağımsızlığı, Hukukun Üstünlüğü, Düşünce ve İfade Hürriyeti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları Karşısında Türk Ceza Yargısı, Kolluğun Silah Kullanma Yetki ve Sorumlulukları, İstinaf Yasa Yolunun Ceza Mevzuatımızdaki Yeri' konularında bilimsel çalışmaları, sempozyum etkinlikleri ve sunumları bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır. Yargıtay Birinci Başkanvekili iken, 05.11.2008 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

Mater KABAN (16.09.1997 - 24.10.2004)

24.10.1939 tarihinde Çanakkale'de doğmuştur. Pertevniyal Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1961 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Diyarbakır'da yedek subay olarak yapmıştır. İstanbul hakim adayı olarak mesleğe başlayan Kaban; sırasıyla Gülnar, Hassa ve Giresun Cumhuriyet Savcılıkları ile Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulunmuştur.
06.12.1988 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mater Kaban, Dokuzuncu Ceza Dairesi Üyesi iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 16.9.1997 tarihinde ilk kez, 17.9.2001 tarihinde ikinci kez Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine (Ceza) seçilmiştir. “Yargıtay Ceza Genel Kurulu Kararları 1996-2001” adlı ortak bir eseri vardır. Yargıtay Birinci Başkanvekili iken, 24.10.2004 tarihinde yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

Mehmet UYGUN (02.07.1986 - 11.07.1997)

1934 yılında Gaziantep'de doğmuştur. Gaziantep Lisesini bitirmiş ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1959 yılında mezun olduktan sonra, Gaziantep Hakim Adayı olarak mesleğe başlayan Uygun, sırasıyla; Uludere Cumhuriyet Savcılığı, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Asistanlığı, Oğuzeli Hakimliği, Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Üyeliği ve Gaziantep Ceza Hakimliği ile Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.
Fransızca bilen, “İdare Hukukunda Tasarruflar” ve “Ceza Genel Kurulu Kararları I,II,III” adlı yayınlanmış eserleri bulunan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Lisans Semineri yapan, 25.01.1979 tarihinde Yargtay Üyeliğine seçilerek Dokuzuncu Ceza Dairesi Üyeliği görevinde bulunan Mehmet Uygun, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 02.07.1986 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine, bu görevini sürdürürken 11.07.1997 tarihinde de Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilerek, 01.07.1999 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

Semih KORKMAZ (04.07.1983 - 01.07.1986)

1921 yılında İstanbul'da doğmuştur. Ankara Hukuk Fakültesini 1942 yılında bitirdikten sonra, 1945 senesinde Sarıkamış Hâkim Yardımcısı olarak mesleğe girmiş, sırasıyla, Ordu Sulh Hâkimliği, Erdek, Bandırma, Ankara C.Savcılığı, İstanbul Asliye Ceza Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur. 28.04.1975 tarihinde Yargıtay Üyeliğine, 04.07.1983 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine (Ceza) seçilmiştir. Yargıtay Birinci Başkanvekili iken, 01.07.1986 tarihinde yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

Mustafa Sabri LİVANELİOĞLU (20.09.1977 - 01.07.1983)

1918 yılında Elazığ'da doğmuştur. Ankara Hukuk Fakültesini 1940 yılında bitirdikten sonra, Kasım 1943 tarihinde Ilgın C.Savcı Yardımcısı olarak mesleğe girmiş, sırasıyla Fethiye C.Savcılığı, Silifke C.Savcı Yardımcılığı, Amasya C.Savcılığı, Muğla C.Savcılığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği, Yargıtay Savcılığı, C.İkinci Başsavcılığı görevlerinde çalışmıştır. 1962 yılında Yargıtay Üyeliğine seçilmiştir. Yargıtay İkinci Ceza Dairesi Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 20.09.1977 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine (Ceza) seçilmiştir. Yargıtay Birinci Başkanvekili iken, 01.07.1983 tarihinde yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

Rifat BAYAZİTOĞLU (04.11.1975 - 13.07.1977)

1912 yılında Kahramanmaraş'da doğmuştur. Ankara Hukuk Fakültesini 1942 yılında bitirdikten sonra 1944 tarihinde Besni Hâkim Yardımcısı olarak mesleğe girmiş sırasıyla; Osmaniye, Gaziantep, Çankırı Sulh Hâkimlikleri, Kilis, Kahramamaraş, Adana Sulh ve Asliye Ceza Hâkimlikleri görevlerinde bulunmuştur.
07.02.1962 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiştir. Birinci Ceza Dairesi Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 04.11.1975 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine (Ceza) seçilmiştir. Yargıtay Birinci Başkanvekili iken, 13.07.1977 tarihinde yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

Mustafa Kazım AKDOĞAN (15.11.1973 - 17.10.1975)

1914 yılında Kastamonu'da doğmuştur. İstanbul Hukuk Fakültesini 1937 yılında bitirdikten sonra, 9 Eylül 1939 tarihinde Yalvaç C.Savcı Yardımcısı olarak mesleğe girmiş, sırasıyla Zonguldak C.Savcı Yardımcılığı, Ankara Millî Korunma Savcı Yardımcılığı, Yüce Divan Raportörlüğü, Yargıtay Raportörlüğü, Çankırı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Ankara Asliye Ceza Hâkimliği ve Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığında bulunmuştur. 8 Mart 1958 tarihinde Yargıtay Üyeliğine atanmıştır. Yargıtay Üçüncü Ceza Dairesi ve Yüksek Seçim Kurulu Üyeliğinde ve 5 Ekim 1964 tarihinden itibaren Yargıtay Altıncı Ceza Dairesi Başkanlığında, Birinci Başkanlık Divanı Üyeliğinde ve 15.11.1973 – 17.10.1975 tarihleri arasında Yargıtay Birinci Başkanvekilliği, 16.10.1975 – 04.10.1979 tarihleri arasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunmuştur. 4 Ekim 1979 tarihinde yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılmıştır. 22 Aralık 1999 tarihinde vefat etmiştir.

Cevdet ÖZDEN (06.06.1973 - 04.10.1973)

1909 yılında Arhavi'de doğmuştur. Ankara Hukuk Fakültesini 1932 yılında bitirdikten sonra, 24 Ağustos 1932 tarihinde Silvan C.Savcısı olarak mesleğe girmiş, sırasıyla Ergani, Terme C.Savcılıkları, Rize C.Savcı Yardımcılığı, Zonguldak ve Ankara Sulh Hâkimlikleri, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü 5.Şube Müdürlüğü ve Adalet Başmüfettişliğinde bulunmuştur.
25 Mart 1954 tarihinde Yargıtay üyeliğine atanmıştır. Yargıtay Üçüncü Ceza Dairesi Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 06.06.1973 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine (Ceza) seçilmiştir. 04.10.1973 tarihinde yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.


Yargıtay Hakkında
YARGITAY HAKKINDA
Misyon Vizyon
Misyon-Vizyon
Haber Arşivi
Haber Arşivi
Duyuru Arşivi
Duyuru Arşivi
eposta
E-Posta
Uluslararası Belgeler
Uluslararası Belgeler
Yargıtay Web&Grafik Tasarım