Yargıtay Başkanlığı Logosu Yargıtay Başkanlığı Logosu

Karadağ Yüksek Mahkemesi Başkanı Sayın Vesna Medenica ile beraberindeki heyet Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi
26 Ekim 2020

Karadağ Yüksek Mahkemesi Başkanı Sayın Vesna Medenica ile beraberindeki heyet Yargıtay Başkanı Sayın Mehmet Akarca’nın resmi davetlisi olarak Türkiye’de resmi temaslarda bulundu.

Heyet’in Yargıtay’ı ziyareti sırasında Karadağ Yüksek Mahkemesi ile Yargıtay arasında uzun süreden beri devam eden karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımına dayalı ilişkilerin kurumsallaştırılması amacıyla “İşbirliği Mutabakat Zaptı” da imzalandı.

Mutabakat Zaptı kapsamında;

  • yüksek mahkemelerin yargısal faaliyetlerinin konusu olan kanun yolu incelemeleri,
  • karşılaştırmalı hukukun uygulanması
  • adalet yönetimine ilişkin karşılıklı olarak bilgi ve deneyim paylaşımı
  • ulusal yargı sistemlerinin incelenmesi,
  • yasal bilgilerin ve hukuki işlemlerin paylaşılması,
  • seminer, sempozyum ve uluslararası konferans şeklinde ortak bilimsel çalışmalar yapılması, gibi alanlarda ortak çalışma yapılması öngörülüyor.

İki yüksek mahkeme arasındaki ilişkiler, özellikle son beş yıl içinde Türkiye’de ve Karadağ’da gerçekleştirilen bilimsel toplantılar nedeniyle yoğunlaşmıştı. Bu kapsamda, “III. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi”, “Avrupa Birliği Üye Ülkeleri ve Aday Ülkeleri Yüksek Mahkemeleri Konferansı”, “Uluslararası Terörizm ve Yasadışı Göç” ve “Balkan Ülkeleri Başsavcıları Çalışma Forumu” gibi çok sayıda uluslararası çalışmayı her iki Yüksek Mahkeme organize etmişti.

Anıtkabir’i ziyaret ederek, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakan Karadağ Yüksek Mahkemesi Heyeti, Adalet Bakanlığı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Adalet Akademisi ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığını da ziyaret ederek, Türk yargı sisteminin işleyişi ve gerçekleştirilen reform çalışmaları hakkında incelemelerde bulunarak bilgi aldı.


alt menu ikonları
kurumsal kimlik
alt menu ikonları
haber arşivi
alt menu ikonları
duyuru arşivi
alt menu ikonları
sağlık hizmetleri
alt menu ikonları
e-posta
alt menu ikonları
uluslararası belgeler
Yargıtay © Web&Grafik Tasarım