Yargıtay Başkanlığı Logosu Yargıtay Başkanlığı Logosu

KUZEY MAKEDONYA ANAYASA MAHKEMESİNDEN YARGITAY’A ZİYARET
29 Ocak 2021

              Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Sali Murati, Türkiye’ye yaptığı iki günlük çalışma ziyareti kapsamında Yargıtay Başkanı Sayın Mehmet Akarca’yı ziyaret etti. Sayın Murati’ye Makedonya Anayasa Mahkemesi üyeleri Sayın Elena Gosheva, Sayın Jovan Josifovski ve Sayın Dr. Osman Kadriu ile Hukuk Danışmanı  Ljubica Angelova eşlik etti. Görüşmeye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir Şahin, Yargıtay Birinci Başkanvekilleri Sayın Eyüp Yeşil ile Sayın Adem Albayrak, Yargıtay Genel Sekreteri Sayın Fevzi Yıldırım ve Yargıtay Üyesi Sayın Bilgin Başaran da katıldı.

            Yargıtay Başkanı Sayın Mehmet Akarca, Türkiye ve Kuzey Makedonya’nın dost ve kardeş iki devlet olduğunu, Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Yargıtay ve Türk yargısı hakkında da bilgiler veren Sayın Akarca, bölge adliye mahkemelerinin kurulması ile birlikte dosya sayısının önemli ölçüde azaldığını, bunun sonucu olarak Yargıtay’ın Türkiye’de içtihat birliğini sağlamaya ilişkin rolünün daha çok güçlendiğini, ayrıca yapılan ziyaretten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.

            Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Sali Murati, yapmış olduğu ziyaretin yüksek mahkemeler arasındaki karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımına dayalı verimli işbirliğini güçlendirdiğini, yüksek mahkemelerin hukukun üstünlüğünün sağlanmasında çok önemli rolleri bulunduğunu ve Türkiye’de olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti. Karşılıklı iyiniyet, saygı ve yardımlaşmaya dayalı yargıçlar arası diyaloğun önemine de değinen Sayın Murati, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesinin görevleri konusunda da açıklamalarda bulundu.


alt menu ikonları
kurumsal kimlik
alt menu ikonları
haber arşivi
alt menu ikonları
duyuru arşivi
alt menu ikonları
sağlık hizmetleri
alt menu ikonları
e-posta
alt menu ikonları
uluslararası belgeler
Yargıtay © Web&Grafik Tasarım