logo logo


YARGITAY BİRİNCİ BAŞKANI
Mehmet AKARCA


 

21.01.1963 tarihinde Şirvan'da doğmuştur. Karşıyaka Havva Özişbakan Lisesini bitirmiş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1986 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Kütahya'da kısa dönem olarak yapmıştır.

İzmir hakim adayı olarak mesleğe başlayan Akarca; sırasıyla Uşak/Ulubey, Van/Gevaş, Aydın/Sultanhisar Hakimliği, Sivas Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı ile Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

18.01.2010 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mehmet Akarca, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 21.10.2013 tarihinde Yargıtay Ondördüncü Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiştir. Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasında Cumhurbaşkanınca 18.05.2015 tarihinde birinci kez, 21.05.2019 tarihinde ikinci kez Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilen Akarca, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 24.03.2020 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmiş olup halen bu görevi sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.



YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCISI
BEKİR ŞAHİN

01.03.1960 tarihinde Çorum/Mecitözü'nde doğmuştur. Çorum İmam Hatip Lisesini bitirmiş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1986 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Ankara/Etimesgut'da kısa dönem olarak yapmıştır.

İzmir ve Çorum Hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Şahin; sırasıyla Batman/Gercüş, Kastamonu/Küre, Aydın/Çine Hâkimliği, Ağrı/Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Adana Hâkimliği ve Adana Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

16.12.2013 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Bekir Şahin, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 30.05.2019 tarihinde Yargıtay Ondördüncü Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiş, 04.06.2020 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından Cumhurbaşkanınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiş olup halen bu görevi sürdürmektedir.

İngilizce bilen Şahin, evli ve iki çocuk babasıdır.



 

YARGITAY BİRİNCİ BAŞKANVEKİLİ
Mehmet KÜRTÜL

 

   

    01.01.1956 tarihinde Osmaniye’de doğmuştur. Osmaniye Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1979 yılında      mezun olduktan sonra, askerliğini Mut ilçesinde yedek subay olarak yapmıştır.

   Osmaniye hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Kürtül; sırasıyla Varto, Çüngüş, Keles Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği ve Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.
 
   Milli Güvenlik Akademisi 52. Dönem mezunudur. 

   25.07.2005 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mehmet Kürtül, 27.01.2010-14.09.2016 tarihleri arasında Yüksek Seçim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

  Yargıtay Onaltıncı Hukuk Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 10.10.2017 tarihinde Birinci Başkanvekilliği’ne (Hukuk) seçilmiş olup, halen bu görevi sürdürmektedir.

   İngilizce bilen, yayımlanmış İcra ve İflâs Suçları isimli kitabı ile makaleleri olan Kürtül, evli ve bir çocuk babasıdır.

 

 

YARGITAY BİRİNCİ BAŞKANVEKİLİ
Abdulhalik YILDIZ

 

   

    01.01.1956 tarihinde Erzurum/Çat’ta doğmuştur. Erzurum İ.Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1980 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Erzincan’da kısa dönem olarak yapmıştır.

    İstanbul hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Yıldız; sırasıyla Manisa, Sason, Zara, Malatya/Yeşilyurt Cumhuriyet Savcılığı, Ayvalık Hâkimliği, Düzce Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve Ankara Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur.

    24.02.2011 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Abdülhalik Yıldız, Yargıtay Onyedinci Ceza Dairesi Başkanı iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 02.09.2016 tarihinde Birinci Başkanvekilliği’ne (Ceza) seçilmiş olup halen bu görevi sürdürmektedir.

    İngilizce ve Arapça bilen Yıldız, evli ve üç çocuk babasıdır.

 


14 Aralık 2016

YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCIVEKİLİ
Rıdvan Gündoğdu

 

01.10.1968 tarihinde Keçiborlu'da doğmuştur. İzmir İmam Hatip Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra  askerliğini Karabük'te bedelli olarak yapmıştır.

Isparta hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Gündoğdu; sırasıyla Özalp/Van, Tuzlukçu/Akşehir, Köşk/Aydın, Kemer/Antalya, Urla/İzmir, Kadıköy/İstanbul ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevlerinde bulunmuştur.

15.12.2014 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Rıdvan Gündoğdu Yargıtay Yirminci Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından, Cumhurbaşkanınca 4 Nisan 2020 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine atanmıştır.

Evlidir.

 


Yargıtay Hukuk Daireleri
 

Hasan KAYA
1.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Ömer Uğur GENÇCAN
2.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Mete DUMAN
3.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Sadık DEMİRCİOĞLU
4.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Erdoğan BUYURGAN
5.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Fahri AKÇİN
8.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Mehmet ÇAMUR
9.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Halil ÖZDEMİR
10.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Ahmet ÖZGAN
11.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Ayhan TUNCAL
12.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Ali Selman ERKUŞ
13.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Hikmet ONAT
14.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Muammer ÖZTÜRK
15.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Cemal BAŞ
16.Hukuk Dairesi Başkanı
 
A. Şahabettin SERTKAYA
17.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Mehmet Bülent SELÇUK
19.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Rıza SARITAŞ
20.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Mesut BALCI
21.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Seracettin GÖKTAŞ
22.Hukuk Dairesi Başkanı
 
Murat KIYAK
23.Hukuk Dairesi Başkanı
 
 

Yargıtay Ceza Daireleri
 

Ali ALTINKAYA
1.Ceza Dairesi Başkanı
 
Haydar Sami KUZU
2.Ceza Dairesi Başkanı
 
Osman ATALAY
3.Ceza Dairesi Başkanı
 
İbrahim ŞAHBAZ
4.Ceza Dairesi Başkanı
 
Şakir AKTI
5.Ceza Dairesi Başkanı
 
Erkan ÖZTÜRK
6.Ceza Dairesi Başkanı
 
Mehmet MUTLU
7.Ceza Dairesi Başkanı
 
Abdulkadir GÜNGÖREN
8.Ceza Dairesi Başkanı
 
Maruf ALİKANOĞLU
9.Ceza Dairesi Başkanı
 
Hüsnü UĞURLU
10.Ceza Dairesi Başkanı
 
Ali İhsan ÖZTEKİN
11.Ceza Dairesi Başkanı
 
Ahmet ER
12.Ceza Dairesi Başkanı
 
Vuslat DİRİM
13.Ceza Dairesi Başkanı
 

14.Ceza Dairesi Başkanı
 
Sami ÖZTÜRK
15.Ceza Dairesi Başkanı
 
Eyup YEŞİL
16.Ceza Dairesi Başkanı
 
Mustafa Kemal SEMERCİOĞLU
17.Ceza Dairesi Başkanı
 
Ziya DİNLER
18.Ceza Dairesi Başkanı
 
Memiş Selçuk GÜNEY
19.Ceza Dairesi Başkanı
 
Mehmet Faik ATEŞ
20.Ceza Dairesi Başkanı

alt menu ikonları
kurumsal kimlik
alt menu ikonları
haber arşivi
alt menu ikonları
duyuru arşivi
alt menu ikonları
sağlık hizmetleri
alt menu ikonları
e-posta
alt menu ikonları
uluslararası belgeler
Yargıtay © Web&Grafik Tasarım